شرکت مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب

مشخصات شرکت
موضوع فعالیت : تولید انواع شمش، بیلت و اسلب آلومینیمی
وضعیت شرکت : در حال بهره برداری
نوع شرکت : سهامی خاص
تاسیس : 1382
ظرفیت تولید : 300 هزارتن
سرمایه ثبت شده : -
تاریخ بهره برداری : 1382/11/1
شرکت-مجتمع-صنایع-آلومینیوم-جنوب

مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب که در زمینی به مساحت ۲۰۰ هکتار در کیلومتر ۸ جاده لامرد – خنج و در منطقه ویژه اقتصادی انرژی بر لامرد احداث گردیده است.
واحد اصلی کارخانه عبارتند از : واحد انرژی ، واحد احیا، کارگاه آند سازی و کارگاه ریخته گری .
عمده مواد مصرفی کارخانه پودر آلومینا، کک کلسینه شده و قیر می باشد و محصولات شرکت عبارتند از: شمش آلومینیوم ، بیلت و اسلب.
در این مجتمع از تکنولوژی ۴۳۰ کیلو آمپر با راندمان ۹۴ درصد که از پیشرفته ترین تکنولوژی های روز دنیا می باشد استفاده شده است. مزیت آمپراژ بالا در خطوط تولید آلومینیوم، علاوه بر افزایش تولید در واحد زمان، کاهش میزان سرمایه گذاری و نهایتاً دستیابی به تولید اقتصادی تر می باشد. لازم به ذکر است حداکثر آمپراژ خطوط تولید بکار گرفته شده در ایران تا قبل از احداث این کارخانه ، تکنولوژی ۲۲۰ کیلو آمپر با راندمان ۹۲ % بود.

مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب خود را مکلف می داند تا در توسعه پایدار صنایع انرژی بر کشور ، نقش موثری را ایفا کند و همزمان با ارتقاء توان عملیاتی و سطح فن آوری صنعت آلومینیوم ایران ، الزامات زیست محیطی ، اقتصادی و اجتماعی را مورد نظر قرار دهد.
این شرکت در نظر دارد علاوه بر تامین نیاز بازار داخلی ، با حضور در بازارهای جهانی و کسب درآمد ارزی برای کشور ، گامی مهم در توسعه صنعتی و اقتصادی کشور بردارد.

در طرح جامع توسعه مجتمع آلومینیوم جنوب ، افزایش ظرفیت تولید با هدف دستیابی به یک میلیون تن تولید در سال پیش بینی شده است.
احداث مجتمع آلومینیوم جنوب زمینه مناسب جهت سرمایه گذاری در کارخانجات بالا دستی صنعت آلومینیوم از جمله تولید پودر آلومینیوم و کک کلسینه شده را فراهم نموده است. به منظور ایجاد ارزش افزوده بیشتر در زنجیره تولید آلومینیوم و با توجه به جذابیتهای سرمایه گذاری در صنایع پایین دستی از جمله نورد آلومینیوم جهت تولید ورق ، اکستروژن ، تولید فویل ، سیم و مفتول، متالوژی پودر، محصولات بسته بندی ، آلیاژ سازی ، ریخته گری و نیز ریخته گری تحت فشار آلومینیوم ، شهرک صنایع پایین دستی ” آلوم شهر ” در مجاورت مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب احداث خواهد شد. با انتقال بخشی از آلومینیوم تولیدی سالکو به صورت مذاب و یا محصولات ساخته شده به عنوان ماده اولیه به صنایع مستقر در آلوم شهر ، علاوه بر صرفه جویی قابل ملاحظه در مصرف انرژی ارزش افزوده محصولات تولیدی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.
در طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی لامرد احداث خطوط ریلی و مسیر بزرگراهی میان لامرد و پارسیان جهت تسهیل در انتقال مواد اولیه و صادرات محصول پیش بینی شده است .
مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب به عنوان یکی از بزرگترین شرکتهای فعال در صنعت آلومینیوم منطقه شناخته شده و با تولید صادرات محور ، به یکی از بازیگران اصلی در جهان تبدیل خواهد شد.

ترکیب سهامداران

شرکت سرمایه گذاری غدیر ۵۱%
شرکت ایمیدرو ۴۹%